PIC18F2620-E/SO
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
PIC18F2620-E/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 3.8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 64KB (32K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 10x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 25MHz
Base Product Number : PIC18F2620
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC